Ako si urdžať zdravé srdce
Ako teda udržať svoje srdce zdravé? Pretože pribúda toľko srdcových chorôb, väčšina ľudí zameraných na zdravie sa snaží hľadať odpoveď na túto otázku. Tento článok sa pokúša pomôcť vám nájsť odpoveď.
Prejdite na zelenú
Keď hovoríme o srdci, nemôžeme vynechať význam a výhody rastlinných potravín. Zelenina je vynikajúcim zdrojom aminokyselín, ktoré pomáhajú udržiavať krvný tlak na nižších úrovniach; v tzv. bezpečnej zóne. Čo je viac? Rastlinnej strave chýba cholesterol a iný škodlivý tuk, ktorý je zvyčajne pôvodcom chorôb srdca. Nehovoriac o tom, že zdraviu najviac prospieva množstvo vitamínov a minerálov, ktoré zelenina a ovocie poskytujú. Pre ešte väčší účinok siahnite po bio ovocí, či zelenine, Vaše telo sa tak nebude musieť vysporiadavať s množtvom škodlivých chemikálií z pesticídov, herbicídov, hnojív, fungicídov a insekticídov.
Buďte aktívny
Bez každodenného pohybu je udržanie dobrého celkového zdravia viac ako skutočnou výzvou. Pohyb nielen zlepšuje činnosť srdca, ale pomáha aj znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v tele. Iba 30 minút chôdze denne prospieva srdcu významnou mierou. Pre tých, ktorý fandia behu, šprint pre srdce je prospešnejší ako jogging. Vítaná je však akákoľvek forma pohybu.
Znížte spotrebu oleja
Ďalším tipom je znížiť spotrebu oleja vo svojej strave. Aj keď sa oleju nemôžete úplne vyhnúť, môžete jeho spotrebu obmedziť na malé množstvo. Oleje síce obsahujú nejaké vitamíny, ale zároveň obsahujú tuk. Preto je pravdepodobné, že ich nadmerná konzumácia môže poviesť k rozvoju povlaku v tepnách, čo môže spôsobiť nepríjemné problémy so srdcom. Rybí olej síce obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ale taktiež obsahuje ortuť, ktorá je pre organizmus toxická. V prípade, ak si chcete dopriať tieto vzácne omega kyseliny, bezpečnejšie je siahnuť po ich rastlinných zdrojoch. Napríklad konopné semienka obsahujú všetky známe aminokyseliny. Konopný olej má pomer omega-6 a omega-3 esenciálnych mastných kyselín 3:1. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of the American College of Cardiology mala skupina pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami o 30% menšiu pravdepodobnosť srdcového infarktu vďaka omega-3 mastným kyselinám. Medzi dobré zdroje patria aj ľanové semienka a vlašské orechy.
Prestaňte fajčiť
Ak si myslíte, že sa nedokážete zbaviť návyku fajčenia, potom by ste mohli tiež vedieť, že nemôžete urobiť nič lepšie pre svoje srdce. Jedno z najvážnejších rizík fajčenia súvisí so srdcovými chorobami takmer u každého fajčiara. Prestaňte fajčiť a polovicu svojej práce pri udržiavaní zdravého srdca ste už vykonali!
Schudnite
Ak je vaša postava štíhla a bruško ploché, potom možno budete mať menej starostí so srdcovými chorobami. Nadváha zvyšuje zaťaženie srdca a zvyšuje tak riziko srdcových chorôb. Konzumujte teda menej sladké jedlá a viac vlákniny, ovocia a zeleniny. Udržiavanie si zdravej hmotnosti je dnes jednou zo základných nevyhnutností pre zdravé srdce.
Pridajte viac vlákniny
Vláknina existuje v dvoch hlavných skupinách; rozpustná (rozpúšťa sa vo vode) a nerozpustná (nerozpúšťa sa vo vode). Aj keď sú obidva typy zdraviu prospešné, práve ten prvý pomáha lepšie znižovať hladinu cholesterolu v tele. Vďaka svojej rozpustnej povahe sa viaže na cholesterol v črevách, a tak bráni jeho vstrebávaniu. To udržuje hladinu LDL a celkového cholesterolu na nízkej úrovni, pričom nijako neovplyvňuje hladinu HDL cholesterolu. Všetko, čo zdravý človek potrebuje, je dávka 5 až 10 gramov alebo viac rozpustnej vlákniny za deň, aby bola dosiahnutá táto úroveň nízkeho cholesterolu. Medzi potraviny bohaté na túto vlákninu patria jablká, hrášok, fazuľa, sušené slivky atď.
Pozor na nasýtené tuky
Je dôležité, aby ste obmedzili množstvo nasýtených a trans-tukov, ktoré konzumujete z potravy. Tieto zvyšujú hladinu cholesterolu v tele a zvyšujú tak riziko ischemickej choroby srdca. Vyhýbajte sa teda alebo obmedzte konzumáciu potravín, ako sú červené mäso, mliečne výrobky a palmový olej. Sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny. Ak sa chcete vyhnúť trans-tukom, konzumujte menej rýchlych jedál, pekárenských výrobkov, chrumiek, krekrov a margarínov. Prejdite na jedlá bohaté na zdravé tuky, ako sú napríklad polynenasýtené a mononenasýtené tuky.
Jedzte menej soli
Sodík je pre telo prospešný, ale v malom množstve. Vysoký príjem soli znamená vysoký krvný tlak, ktorý nakoniec upozorní na srdcové choroby. Keď sa sodík začne hromadiť v krvi, priťahuje vodu, čo zase zvyšuje objem krvi. Aby táto krv obiehala krvnými cievami, musí srdce pracovať usilovnejšie, čo spôsobuje vysoký krvný tlak. Odporúčané množstvo sodíka v potrave za deň musí byť menej ako 2300 miligramov.
Užívajte správne lieky
Ochorenia srdca vo väčšine prípadov súvisia aj s užívaním liečív a s nimi rôznych pomocných látok. Je preto dôležité, aby ste užívali lieky predpísané lekármi alebo ich v prípade potreby upravili.
Vysaďte alkohol
Pitie alkoholu v poškodzuje organizmus. Niektoré štúdie v skutočnosti ukazujú, že mierna konzumácia červeného vína poskytuje srdcu určité výhody. Avšak alkohol neprospieva pečeni, ktorá je zodpovedná za filtráciu krvi. Zvyk piť je tak obdobou chôdze po tenkom ľade. Nie je ťažké pre nikoho vystúpiť zo svojho limitu. Alkohol je v našej spoločností užívaný a prítomný skoro pri každej príležitosti. Dbajte teda na to, aby ste sa držali mierneho pitia, alebo sa radšej vzdajte alkoholu úplne.
Majte stres pod kontrolou
Stres je tiež známy ako jeden z bežných vinníkov srdcových problémov. Akákoľvek stresová situácia zvyšuje krvný tlak a táto reakcia si vyberá svoju daň na srdci. Udržujte si preto relaxáciu cvičením meditácie, jogy a iných relaxačných techník.
Na záver si poznačte vyššie uvedené metódy a majte ich stále poruke, aby ste si ich mohli pripomenúť. Buďte opatrní!
Zanechajte svoj komentár